Cukier – jak bez niego żyć?

Mnóstwo osób ma ogromny problem z przesadną ilością cukru w diecie. Ile razy słyszymy od słodyczoholików, że oni to nie potrafią żyć bez słodyczy. Oto kilka rad, jak przeprowadzić skuteczny detoks cukrowy.


Dlaczego tak ważne jest ograniczenie cukrów w diecie?

Powinniśmy dbać o to, żeby w naszym organizmie poziom cukru we krwi był na stałym poziomie. Kiedy zjadamy coś słodkiego, fundujemy sobie huśtawkę cukrową, która prowadzi do groźnej nierównowagi. Kiedy nasza dieta jest zasobna w białko, tłuszcze i węglowodany z warzyw, wtedy nie musimy się martwić o skoki cukru we krwi.

Insulina i glukagon to hormony, które są antagonistyczne w stosunku do siebie. Oznacza to, że kiedy jeden działa, drugi jest w „uśpieniu”. Po słodkim posiłku insulina szybuje w górę. Jeżeli taki stan utrzymuje się dłużej, wydzielanie glukagonu jest zahamowane, a to on jest odpowiedzialny za prawidłowe stężenie glukozy we krwi.

Ważne, aby unikać skoków cukru we krwi. Dlaczego? Ponieważ jego stabilny poziom utrzymuje nasz metabolizm na stałym poziomie i dzięki temu łatwiej jest utrzymać szczupłą sylwetkę, a dodatkowo przeciwdziałamy wielu chorobom (cukrzyca typu 2., problemy z ciśnieniem, miażdżyca i wiele innych).

Co robić, jeśli jest się uzależnionym od słodyczy?
Najlepiej zrobić sobie 3,4 tygodniowy detoks, gdzie odzwyczaimy się od słodkiego smaku i przywrócimy nasz organizm na dobre tory.

 1. Wyrzuć z diety produkty przetworzone
  Wszelkie napoje gazowane, zupki chińskie, gotowce z mikrofalówki, fast food – wyrzucamy bez najmniejszych wyrzutów sumienia. Te produkty w swoim składzie zawierają mnóstwo polepszaczy smaku oraz kilka rodzajów cukru, które sprawiają, że to jedzenie jest dla nas smaczne i uzależniające.
 2. Jedz więcej tłuszczu
  Wielbiciele diet niskotłuszczowych zapewne nie dowierzają. Ale to prawda – tłuszcz pomoże Ci się rozprawić z uzależnieniem cukrowym. Ważny jest rodzaj tłuszczu: najlepiej sięgać po olej kokosowy, smalec gęsi, awokado, oliwę z oliwek. Posiłki zawierające min. 2 łyżki tłuszczu sprawią, że człowiek dłużej jest syty i nie ma ochoty dopychać się drożdżówką
 3. Uważaj z nabiałem
  Jeśli jesz nabiał, wybieraj tylko naturalny, pełnotłusty. Dlaczego? Ponieważ w jogurcie truskawkowym nie tylko nie uświadczysz truskawek, ale i zjesz ok. 5 łyżeczek cukru. Jogurty naturalne również zawierają go sporo, dlatego należy uważać i czytać etykiety.
 4. Unikaj soków i wód smakowych
  Było o napojach gazowanych, a co z sokami? Niestety, te sklepowe niewiele mają wspólnego z prawdziwym sokiem, dlatego też należy wyrzucić je z diety. Wody smakowe również zawierają sporo cukru. Najlepiej pić wodę lub zioła.
 5. Ogranicz spożywanie zbóż
  Zboża również wywołują mocny wyrzut insuliny w organizmie, dlatego na te kilka tygodni warto je ograniczyć do maks. szklanki dziennie.
 6. Jedz warzywa!
  Warzywa powinny być podstawą każdego posiłku. Zawierają mnóstwo antyoksydantów, które wspomagają detoks i sprawiają, że łatwiej go przejść.
 7. Przygotuj się na kryzys
  Produkty z cukrem są silnie uzależniające, dlatego nie dziwcie się, że początki mogą być trudne. Wasz organizm będzie się buntował przeciwko zmianom. Bóle głowy, senność, zmęczenie to jest to co może Was spotkać w pierwszych dniach detoksu. Jednak wystarczy przetrzymać ten etap, by poczuć pierwsze pozytywne efekty detoksu.

To tylko kilka podstawowych zasad. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie cookitlean.pl, tam są dokładnie wyjaśnione zasady detoksu. Jeżeli się do nich zastosujecie, odkryjecie, jak fajne jest życie bez cukru :).

Efekty

Ja robiłam taki detoks w styczniu tego roku razem z CookitLean i efekty były naprawdę przyjemne:

 • więcej energii i chęci do życia – bez problemu zaczęłam rano wstawać,
 • ładniejsza cera – poprawił się koloryt skóry,
 • brak ochoty na cukier – nie miewam już zachcianek na czekoladę, ciastka itd.,
 • -1,5 kg na wadze – niezamierzone, ale przyjemny efekt uboczny 🙂
 • odczuwanie prawdziwej słodyczy z owoców – nagle odkryłam, jak słodki może być dojrzały banan, a truskawki z cukrem to dla mnie słodkość nie do zjedzenia.

Więcej o efektach detoksu możecie przeczytać TUTAJ.

Źródło: R. Wolf, Paleo Dieta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.