Dominacja estrogenowa

W swojej praktyce dość często spotykam się z problemem dominacji estrogenowej. Dlatego dziś o tym, jak ważny jest balans między progesteronem, a estrogenami oraz, jaka dieta sprawdzi się przy tego typu zaburzeniu hormonalnym.

Progesteron i estradiol – muszą być w równowadze!

Progesteron i estradiol są trochę jak ying i yang – jedno bez drugiego nie może funkcjonować i wzajemnie wpływają na siebie.

Jak oddziałują na siebie te dwa hormony?

Efekty estrogenów (w nadmiarze)

Efekty progesteronu

Zwiększają ilość tkanki tłuszczowej Pomaga zużywać tkankę tłuszczową
Zwiększają poziom sodu i retencję wody Działa jak naturalny diuretyk
Mogą pogłębiać problemy z tarczycą Wspiera działanie hormonów tarczycy
Redukują ilość tlenu w komórce Przywraca równowagę tlenową w komórce
Zwiększa się ryzyko raka piersi Przeciwdziała powstawaniu torbieli i guzów piersi
Obniża się libido Zwiększa libido

Dlatego tak istotny jest balans między tymi dwoma hormonami?
Najczęściej występujący problem to zbyt duża ilość estrogenów (efekty ich nadmiaru wypisałam wyżej), oraz niedobór progesteronu. W takim wypadku, możemy odczuwać objawy dominacji estrogenowej, nawet jeżeli poziom tych hormonów mieści się w normie!

To jak w takim razie sprawdzić, czy mamy problem?
Wtedy badamy razem poziom estradiolu i progesteronu ok. 7 dni przed spodziewaną miesiączką. Gdy mamy już wyniki, możemy wyliczyć ratio estrogeny – progesteron.

Czym jest ratio? Jest to parametr stosowany do określenia dominacji hormonalnej u pacjentów z wynikami w normalnych zakresach progesteronu i estradiolu. Dzięki tej informacji można także określić, czy mogą być problemy z płodnością.

Jak wyliczyć ratio? Tutaj jest specjalny kalkulator 🙂

Optymalne ratio mieści się w zakresie 100-500
Poniżej 100 = przewaga estrogenowa
Powyżej 500 = przewaga progesteronu

Warto wiedzieć, że możemy mieć objawy dominacji estrogenowej, nawet jeśli wynik estradiolu wyszedł w normie – to oznacza, że progesteronu jest zbyt mało, aby balansować skutki estrogenów.

Jakie zmiany wprowadzić w diecie przy dominacji estrogenowej?

1. Żywność bogata w sulforafan – substancję, która wzmacnia ekspresję receptorów estrogenowych: brokuły, jarmuż, brukselka, bok choy, kapusta, kalafior

2. Żywność zawierająca indolo-3-karbinol – związek, który ułatwia detoks organizmu i wzmacnia wydalanie nadmiaru estrogenów: rzepa, bok choy, brokuły, kapusta, kalafior, wasabi, kapusta pekińska

3. Ogólnie warto zwiększyć podaż błonnika rozpuszczalnego – ułatwi usuwanie estrogenów, wesprze detoks, a jednocześnie jest delikatny dla jelit. Źródłem błonnika rozpuszczalnego są warzywa i owoce.

4. Żywność zawierająca omega 3 – działają przeciwzapalnie, wpływają na produkcję neuroprzekaźników i tym samym przyczyniają się do równoważenia układu endokrynologicznego. Omega 3 zawierają głównie tłuste morskie ryby (dobrej jakości!). Można także suplementować tran lub kapsułki z omega 3 (zwracajmy uwagę na zawartość EPA i DHA).

Czego unikać w diecie?
1. Produkty sojowe – mogą przyczyniać się do pogłębiania się stanu dominacji estrogenowej.
2. Produkty wysokoprzetworzone – zwiększają stan zapalny.
3. Mięso i ryby niskiej jakości – mogą zawierać hormony i antybiotyki. Starajmy się w miarę możliwości, aby te produkty były jak najlepszej jakości. Trudno być zdrowym jedząc chore mięso.
4. Warto rozważyć odstawienie kawy na jakiś czas, aby odciążyć wątrobę i wspomóc detoks.
5. Woda z plastikowych butelek – BPA zawarte w butelkach jest ksenoestrogenem (czyli naśladuje nasz naturalny estrogen) i przenika do naszej wody! Warto rozważyć picie wody przefiltrowanej lub w szklanych butelkach.

Jeżeli chcesz więcej takich praktycznych wskazówek, zajrzyj do sklepu po ebooka o dominacji estrogenowej – to ponad 70 stron wiedzy! Dowiesz się, jakie są przyczyny dominacji estrogenowej, jak się wspierać za pomocą diety (jest jadłospis na 7 dni!) i suplementacji oraz jakie zmiany w stylu życia warto wprowadzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *